MUTLU OLMAK DAHİ OLMAKTAN MI GEÇER? – Ma Me Pa

Sayfa Yükleniyor...

3DH_3240-min-1280x853.jpg

MUTLU OLMAK DAHİ OLMAKTAN MI GEÇER?

“Dahi” kelimesini Türk Dil Kurumu “olağanüstü yeteneği ve yaratıcı gücü olan kimse, deha” olarak tanımlar.

Dahi kelimesinin dahiler kulübü’nde ve bu bağlamda ma&me&pa’daki karşılığını anlatmak için daha ayrıntılı tanımlar gerekir.

Bizim için dahilerin hayatlarına dokunmak ve onların bizim hayatımıza dokunması çok önemli. Bunun sebebi her çocuktan dahi olmasını beklememiz ya da dahilerin başarıları gibi başarılara imza atmaları ya da dahi olmaya çabalamaları gerektiği değildir!

Dahilerin hayatları bizim için önemli çünkü her dahinin hayata tutunduğu bir amacı vardır. Çünkü her dahi kendi hedefine sıkıca sarılıp bu amaç için bütün potansiyelini kullanır. Çünkü her dahi hayatta hep daha geliştirilmişinin olabileceğini bilir. Çünkü her dahi keşfedilmemiş birçok şeyin var olduğunu bilerek sürekli kendini geliştirir. Çünkü her dahi problemlerle karşılaştığında üstesinden gelmek için potansiyelini kullanır ve hatta potansiyelinin üstüne çıkmak için çaba gösterir. Çünkü her dahi problem çözmeye isteklidir. Çünkü her dahinin hayata tutunmak için içsel bir motivasyonu vardır.

Bildiğimiz tanımları değiştirmeye ne dersiniz?

Şimdi kalıplarımızı kaldırma ve ön yargılarımızdan uzaklaşma zamanı. Dahilerin hayatını hayatımıza dokunan ve bakış açımızı genişleten bir fırsat olarak görme zamanı.

Çocuklarımızın hayatları boyunca nelerle karşılaşacağı ya da nasıl problemlerle karşılaşacağını bilemeyiz. Kendilerine belirledikleri hayat felsefesi doğrultusunda keşfetmeye ve karşılaştıkları problemleri çözmeye istekli olmaları için onları destekleyebiliriz. Hayatlarının ilk yıllarında problem çözme ve kendini keşfetme adına yaptıkları her şeyin yüreklerinde sıcak ve sevecen bir iz bırakmasına öncülük edebiliriz. Böylece hayattan keyif alma ve tatmin olma yolunda atacakları adımlar için eğlenceli deneyimler biriktirmelerine rehberlik edebiliriz. Onları hayatlarında en çok ihtiyaç duyacakları kendi içsel yolculuklarına hazırlayabilir ve güçlendirebiliriz. Hayatta karşılaştıkları güçlükleri iyi duygularla çözmeye istekli ve dolayısıyla mutlu yetişkinler olma yolunda onların yanında olabiliriz.

ma&me&pa olarak biz bu amaç doğrultusunda dahiler kulübü gün boyu atölyelerini kurguluyoruz ve sevgiyle uyguluyoruz. Çünkü her çocuğun dahilerin ışığından faydalanmaya ve hayatına bu ışıktan bir parça almaya hakkı olduğunu düşünüyoruz.

Bizim için her çocuk potansiyel bir dahidir, her dahi hayatı dolu dolu yaşar ve mutluluk hayatı dolu dolu yaşadıkça mümkündür.

Mutlu çocuklar için hepinizi ma&me&pa aile kulübüne bekliyoruz…

 

Tuğba PEHLİVAN