BAŞKA – Ma Me Pa

Sayfa Yükleniyor...

3DH_3240-min-1280x853.jpg

Başka… Aklımıza ilk geleni değil de, bilinene benzemeyeni, her zamankinden değişik olanı, ayrı ve özge olanı yapmak için hep sorulası bir sözcük.

Başka?

Başka nasıl söylenir?

Başka nasıl yapılır?

Başka nasıl yazılır?

Başka ne kullanılır?

Başka nerede yapılır?

Başka nasıl oynanır?

Başka ne renk olur?

Başka ne biçim olur?

Oyuncakları başka türlü oynamaktan tutunda oyun üretmeye, eşyaları başka amaçla kullanmaya, kendimizi başka biçimde ifade etmeye, problem çözmeye, değişime, az tüketime, çok üretime, estetik olanla buluşmaya ve yaratıcılığı geliştirmeye yönelik anahtar bir kavram; BAŞKA’yı soru olarak sormak

Yaşamın her alanında kendimize özellikle de çocuklara “Başka” sorusunu sormayı oyuna dönüştürüp, alışkanlık haline getirebilsek keşke. Böylelikle her şeyi ama her şeyi hızlıca tüketerek, doyumsuz, çabuk sıkılan, tek başına oyalanamayan çocuklar olma olasılığını ortadan kaldırabiliriz.

Popüler kültürün etkisiyle hızlıca yaygınlaşan; yapılandırılmış oyuncaklar, çocuk modasının dayattığı giysiler, anne baba olma konusunda verilen reçeteler ve benzeri pek çok şey; bireyleri tek tipleştirerek kendine özgülüğü, o özgülükten çıkacak yaratıcılığı ve özgünlüğü yavaş yavaş tüketiyor.

“…Bizim çocuk öyle başka ki, hiçbir özelliği diğerlerine benzemiyor.” Bu başka çocuğa diğer çocuklarla aynı şeylere maruz bırakıp, dayatılan reçetelerle aynı şeyleri YAPTIRINCA (edilgenleştirerek) aynılaşıyor ne yazık ki…

Yetişkinlerin pedagojik yaklaşımının göstergelerinden birisi; başka sorusunu yeterince sorup sormadığı. Bu hem kişisel gelişim hem de çocukları anlamak için önemli bir gösterge diye düşünüyorum. Çünkü̈ bilmek biraz “başka” olanı görmek, anlamak, fark etmek, söylemek üzerine kurulu.

Başka’ya dair başka fikri olan?

 

Uzm. Özlem Öznur Gökbulut