Sayfa Yükleniyor...

3DH_3817-1280x853.jpg

İKİZLER VE AİLELERİ

Hamile olduğunuzu öğrendiniz ve bir süre sonra doktorunuz size bebeklerinizin ikiz olduğunu söyledi, nasıl hissederdiniz? İlk başta mutlu, sonradan çevrenizdeki insanların endişeli yorumlarıyla (kolaylıklar diliyorum, biz biriyle baş edemezken sen ikisiyle nasıl baş edeceksin gibi) sıklıkla endişeli olabilirsiniz. Hatta çoğu zaman şöyle düşünürsünüz; ‘uff aynı anda ağlayacaklar, biri ne isterse diğeri de onu isteyecek, her şeyin aynısından iki tane almalıyım…’ Hayır, her şeyin aynısından iki tane almak zorunda değilsiniz, almayın da zaten. Evet, onlar anne karnındayken birbirlerine sıkı sıkıya tutunan iki kardeş, tıpkı doğduktan sonra birbirlerine sıkı sıkıya sarılan diğer kardeşler gibi.

İkiz kardeşler, fiziksel olarak birbirlerine benzeseler hatta tıpatıp aynı olsalar bile onların kişilik özellikleri büyük ölçüde farklıdır. Hissettikleri, ilgi alanları, tercihleri…

Ancak bizler onların farklılıklarını görmezden gelerek doğdukları andan itibaren onları 1 kişi olarak görürüz. Aynı kıyafeti alır, aynı şekilde tararız saçlarını. Halbuki bu onların değil, bizim tercihimizdir. Biz yönlendiririz bu duruma onları. Tam tersine farklı giysilere, farklı oyuncaklara, farklı konulara yönlendirmeliyiz onları ki diğer seçenekleri de görebilip kendi aralarında konuşabilecekleri farklı paylaşımları olabilsin.

İkiz çocuk ebeveynlerinin kafasını karıştıran bir konu da okul konusudur: aynı sınıfta hatta aynı okulda olmalılar mı yoksa ayrı sınıflarda mı olmalılar? Çocuklar aynı sınıfta olduğu takdirde yalnızca birbirleriyle vakit geçirip başka ilişkiler kurmaktan kaçınabilirler. Ayrıca çocuklardan daha durgun olanı sürekli aktif olan kardeşinin kanatlarının altında kalır ve onların kişisel farklılıklarından ötürü çocuklar devamlı bir ‘kıyaslanma’ durumuna maruz kalırlar. Bu sebeple henüz okul hayatına ilk kez adım atmış olan okul öncesi ikiz çocukların başlangıçta hem anne babalarından hem de ev ortamından ayrılma durumundan ötürü çocukların ilk başlarda aynı sınıfta, bir süre sonra ise ayrı sınıflarda bulunmasını öneririz. Daha büyük çocuklar için ayrı sınıflarda başlamaları uygun olacaktır. Bir diğer önemli konu çocuklara hitap şeklimizle ilgili. Evet, onlar ikiz kardeş olarak dünyaya gelmiş olabilirler ama başta da belirttiğimiz gibi onlar doğdukları andan itibaren birer birey! Lütfen onlara ‘ikizler’ diye seslenmek yerine isimleriyle seslenelim. Onları birbirleriyle değil kendileriyle, kendi özellikleriyle ve kendi güzellikleriyle değerlendirelim.

                                                                                     Funda YILDIRIM